11 yıl sonra bir ilk! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yarın Mısır’a gidiyor

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan bilgilendirmeye göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Shoukry’nin daveti üzerine Mısır’a gidecek. Resmi ziyaret yarın gerçekleşecek.

11 YIL SONRA İLK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry’nin görüşmede, Türkiye-Mısır ikili alakalarının tüm boyutlarıyla ele alınması, ayrıyeten bölgesel ve memleketler arası mevzularda görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor. Bakan Çavuşoğlu, 11 yıl ortadan sonra Türkiye’den Mısır’ı ziyaret eden ilk dışişleri bakanı olacak.

DEPREM SONRASI YARDIM GÖNDERMİŞLERDİ

Bakan Shoukry, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde, 27 Şubat’ta dayanışma ve taziyede bulunmak için Türkiye’yi ziyaret etmiş ve Bakan Çavuşoğlu ile görüşmüştü. Mısır ayrıyeten, Türkiye’ye depremzedeler için insani yardım göndermişti.

İKİLİ MÜNASEBETLER OLAĞANLAŞMA SÜRECİNE GİRDİ

İki ülke ortasındaki ilgiler 8 yıllık ortadan sonra 2021 yılında olağanlaşma sürecine girmiş, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığında bir heyet, Mısır’a giderek istikşafi görüşmeleri başlatmıştı. Mısır heyetinin de bu kapsamda Türkiye’ye gelmesi ile yeni bir diyalog süreci başlatılmış ve ilerleyen süreçte karşılıklı olarak büyükelçilerin tekrar atanması konusunda uygun niyetler ortaya konmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir