9 günlük tatil turizmi hareketlendirdi


İSTANBUL (İGFA) – Turizmde Kurban Bayramı hareketliliği yaşanıyor. Uçak bileti satışları ve otel rezervasyonları 9 günlük tatili pahalandırmak isteyenlerin akınına uğruyor.

ENUYGUN’un bilgilerine nazaran yurt içinde en çok bilet alınan ve en çok otel rezervasyonu yapılan kent Antalya oldu. Yurt dışında ise seyahat planlamanın daha kolay olduğu vizesiz ülkeler tercih edilirken birinci sırada Tiran yer aldı.

UÇAK BİLETİNDE BÜYÜK ARTIŞ

Kurban Bayramı devrinde yurt içi uçak bileti satışları yüzde 40 artış yaşarken, satışlarda birinci sırada yer alan Antalya yer aldı. Antalya’yı sırasıyla Trabzon, Diyarbakır, Van ve Bodrum izledi. Yurt dışı uçak bileti satışlarında tepede yer alan Tiran’ı, Podgoritsa ve Priştine takip etti. Vizesiz gidilebilen yerlere seyahat planlamanın daha kolay olması münasebetiyle birinci üç sırada bu destinasyonlar yer aldı.

Otel rezervasyonları 9 günlük tatil kararının açıklanmasının akabinde evvelki haftaya nazaran yüzde 82 arttı. Bayram tatilinde konaklama süresindeki artış da dikkat çekerken, 9 günlük tatil kararının tesiriyle kente yakın destinasyonlarda tatil yapmayı planlayanların rotası kıyı şeridine yöneldi ve ortalama konaklama müddeti 3,8 günden 4,7 güne çıktı. Otel rezervasyonlarında tanınan üç rota Antalya, Bodrum ve İzmir olarak sıralandı.

Sektör temsilcilerinden Orkun Özkan, tatilin başlamasına çok az mühlet kaldığı için biletlerin tükenmek üzere olduğunu belirtti.

Bu yıl sıcaklıkların da ani yükselişiyle birlikte bilhassa kıyı kentlere yüksek bir talep olduğunu söz eden Özkan, “Tatile iki gün kaldı ve seyahat düşünüyorsanız çabucak biletinizi alın, zira geç kaldığınız her an bilet bulma olasılığınız azalıyor’’ ikazında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir