Afrika salyangozu istilası sonucu karantina kararı

Florida’nın kimi bölgelerinde dev Afrika salyangozu istilası sonucu karantina kararı alındı.

CNN’in haberine nazaran, Florida Tarım ve Tüketici Hizmetleri Departmanı (FDACS) yetkilileri, karantina kararının, bu ayın başlarında kentin Miramar bölgesinde salyangozların tespit edilmesinin akabinde verildiğini söyledi.

Karantina, FDACS’nin onayı olmadan, dev Afrika salyangozunun yanı sıra üzerinde toprak, kompost ve bahçe atıkları bulunan bitkileri, bölgenin içine yahut dışına taşımayı yasaklıyor.

Karantina bölgesinde iki arıtma merkezi kurulduğunu duyuran yetkililer, Florida tarımına ve doğal alanlarına ziyan verebilecek bu salyangozların istilasını önlemek için meskenlerde de kullanımı onaylanmış bir cins salyangoz yemi kullanmayı planlıyor.

Yetkililer, salyangozların “sıçan akciğer kurdu” ismi verilen ve beyne ulaştığı takdirde menenjite neden olan bir parazit taşıdıkları için insan sıhhati için risk oluşturduğunu kaydetti.

Geçen yıl, Florida’nın Pasco ilçesinin New Port Richey bölgesi de dev Afrika salyangozlarının görülmesinin akabinde karantinaya alınmıştı.

DEV AFRİKA SALYANGOZU

“Dünyadaki en istilacı 100 tipten birisi olan” dev Afrika salyangozu, haşere sıkıntılarının en büyük nedeni olarak kabul ediliyor ve ziraî eserlere, bitkilere önemli ziyan veriyor.

Dev Afrika salyangozları, en az 500 farklı bitki tipi ile beslenmelerinin yanı sıra sıva, plastik geri dönüşüm kutuları ve hatta tabelaları parçalayabiliyor.

Salyangozların kalsiyumdan oluşan kabukları, üzerlerinden geçen araçların lastiklerini patlatacak kadar keskin kenarlara sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir