Biden ve İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Beyaz Saray’da bir araya geldi

Herzog, İsrail’deki seçimlere 1 haftadan az bir mühlet kala bugün Beyaz Saray’da Biden ile bir ortaya geldi.

Görüşme öncesi gazetecilerin karşısına çıkan iki önder, temmuzda İsrail’de yaptıkları görüşmeye atıfta bulundu.

Biden, Herzog’un kendisine bu ziyarette bir devlet nişanı verdiğine işaret ederek, ABD’nin İsrail’e “sarsılmaz desteğini” yineledi.

İsrail ve Lübnan ortasındaki deniz sonu muahedesine “tarihi dönüm noktası” nitelendirmesi

İsrail ve Lübnan ortasında yarın deniz sonu mutabakatının imzalanacağını belirten Biden, “Bu mutabakat gerçek bir tarihi dönüm noktası olacak.” yorumunda bulundu.

Biden, “Bu mutabakat, her iki ülke için de güç alanlarının geliştirilmesine alan açacak. Lübnan halkı için yeni umutlar ve ekonomik fırsatlar doğuracak. İsrail’in ise güvenliği ve istikrarını geliştirecek.” tabirlerini kullandı.

Biden, Mısır’daki COP 27’ye katılacak

Burada, kendisini ağırladığı için Biden’a teşekkür eden Herzog, görüşmenin akabinde da Beyaz Saray’daki gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Herzog, bugün, İran’da Mahsa Emini’nin gözaltına alındıktan sonra ölmesinin 40. günü olduğunu belirterek, “İran, özgürlükleri peşinde koşan kendi vatandaşlarını yıkıp geçiyor. Öte yandan da Ukrayna’daki saf insanları öldüren nükleer silahlar ve öldürücü silahlar akıtıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Biden’a Lübnan ile yapılan deniz hududu muahedesinden ötürü teşekkür eden Herzog, Biden’ın gelecek ay Mısır’da yapılacak Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’na (COP-27) katılacağını söyledi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir