FIBA Olimpiyat Ön Elemeleri Türkiye’de oynanacak

Paris 2024 Olimpiyatları öncesinde basketbolda ön eleme turnuvası, İstanbul’un konut sahipliğinde gerçekleştirilecek. Avrupa’da Olimpiyat Ön Elemeleri iki başka turnuvadan oluşacak. 1 Mayıs Pazartesi günü gerçekleşecek kura çekimi sonrasında, Avrupa’dan 16 ülke iki farklı turnuvaya yerleştirilecek.

DHA’nın aktardığına nazaran İstanbul Sinan Fazilet Spor Salonu’nun mesken sahipliği yapacağı turnuva kapsamında belirlenen 8 ülke ise iki başka dört gruplu kümede gayret edecek. Kümelerinde birinci iki sırayı alan ekipler yarı finalde uğraş etmeye hak kazanacak. Turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan ülke FIBA Olimpiyat Elemeleri’ne katılacak.

Türkiye kura çekiminde 2’nci torbada yer alacak. İstanbul’un konut sahipliğinde oynanacak küme müsabakalarında 2, 3, 6 ve 7 numaralı torbalarda yer alan kadrolar çaba edecek. (Türkiye, Hırvatistan, Ukrayna, Belçika, Hollanda, Bulgaristan, İzlanda ve İsveç)

FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvaları’nda, çoğunluğu Dünya Kupası Eleme Grupları’ndan olmak üzere toplam 40 ekip yer alacak. A Erkek Ulusal Kadromuz ile birlikte Avrupa Kıtası’ndan Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çekya, Estonya, Hırvatistan, Hollanda, İsrail, İsveç, İzlanda, Kuzey Makedonya, Macaristan, Polonya, Portekiz ve Ukrayna; Afrika Kıtası’ndan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gine, Kamerun, Mali, Nijerya, Senegal, Tunus ve Uganda; Amerika Kıtası’ndan Arjantin, Bahamalar, Kolombiya, Küba, Panama, Şili, Uruguay ve Virgin Adaları; Asya Kıtası’ndan Bahreyn, Çin Taipei, Endonezya, Hindistan, Kazakistan, Kore, Suriye ve Suudi Arabistan gayret edecek. Bu gruplardan 28’i ikinci çeşit küme maçlarında oynayan, lakin Dünya Kupası’na iştirak hakkı kazanamayan ekipler ile kalan 12 ekip ikinci cinse yükselemeyen lakin ülke puanı üst sıralardaki kadrolardan oluşuyor.

AVRUPA’DAN 2 ÜLKE GİDECEK

Avrupa Kıtası’ndan 16, Amerika, Afrika ve Asya Kıtaları’ndan da 8’er kadro tertipte çaba edecek. Avrupa Kıtası’ndan 2, başka kıtalardan ise 1’er kadro FIBA Olimpiyat Elemeleri’ne iştirak hakkı kazanacak. Olimpiyat Elemeleri’nde 24 kadro yer alacak. Eleme Turnuvaları’nda çaba edecek 24 grup, 6’şar kadrolu 4 başka turnuvaya dağılacak. Her turnuvanın kazananı Olimpiyat Oyunları’na iştirak hakkı kazanacak.

Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz – 11 Ağustos 2024 tarihleri ortasında Paris’te yapılacak. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir