HDP’de bayram ziyareti: ‘Acıda da sevinçte de ortaklaşmalıyız’

HDP ve Yeşil Sol Parti heyeti, siyasi partiler ortasındaki bayramlaşmalar kapsamında HDP Genel Merkezi’nde Gelecek Partisi ve CHP heyetlerini ağırladı.

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Sultan Özcan, “Elimizden geldiğince bu tek adam daima adamı göndermek ve parlamentoda çoğulcu yeni bir demokratik geleceği biçimlendirmenin yollarını açacağız” dedi. Özcan, Adıyaman’da Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik kelamlı ve fizikî hücumları kınadı.

Gelecek Partisi Siyaset İzleme Konseyi Lider Yardımcısı Gülnur Hayran, AR-GE Lider Yardımcısı Kayhan Sayın, Sivil Toplum ve Halkla Münasebetler Lider Yardımcısı Atakan Çakmak ile İdari ve Mali İşler Lider Yardımcısı Sinan Meydan’dan oluşan Gelecek Partisi heyeti ile CHP Parti Meclisi üyeleri Murat Buyruk, Semra Dinçer ve Deniz Demir’den oluşan CHP heyetleri, başka farklı HDP’yi ziyaret ederek bayramlaştı.

HDP ve Yeşil Sol Parti ismine Gelecek Partisi ve CHP heyetlerini; HDP MYK Üyesi Sultan Özcan, HDP Parti Meclisi Üyesi, Hukuk ve İnsan Hakları Komitesi Eş Sözcüsü Nuray Özdoğan, Yeşil Sol Parti Ankara Milletvekili Adayı Çağdaş Küpeli karşıladı.

‘BİRİNCİ TIPTA BU İŞİN BİTMESİNİ İSTİYORUZ’

Gelecek Partisi heyetinin bayram ziyaretinde konuşan HDP MYK Üyesi Sultan Özcan, bayramın sarsıntıda yaşanan can kayıpları nedeniyle buruk geçtiğini belirterek, “On binlerce insanımızı yitirdik, yüzbinlerce insan barınma sorunu, beslenme problemiyle ve kayıplarını bulma meselesiyle karşı karşıya. Bu yıkım nizamından çıkmamız için tarihi bir aralıktayız. Seçimlerde yurttaşlarımız tercihlerini yapacaktır. Biz Yeşil Sol Parti listelerinden seçime giriyoruz. HDP ve Yeşil Sol Partisi olarak bu seçimlerde bu ceberut, tekçi, kendisinden diğerine hayat hakkı tanımayan, kendisine han hamam saray, halka da din iman, kuru soğan bile değil tertibi reva gören bu sistemi değiştirmek istiyoruz. Birinci tıpta bu işin bitmesini istiyoruz. Büyük bir toplumsal mutabakat var. Birinci cinste bu rejimi gönderme iradesi bizim ellerimizde. Parlamentoda güçlü bir temsil bizi bekliyor” diye konuştu.

Özcan, parlamentoda güçlü bir toplumsal temsil hedeflediklerini ve büyük bir bayan temsilini Meclis’e taşıyacaklarını söyledi.

‘PROVOKASYON VE TAARRUZLARI BOŞA ÇIKARACAK GÜÇ BİRLİĞİ ARZUSUNDAYIZ’

Kılıçdaroğlu’na yönelik Adıyaman’da yapılan provokasyonları kınayan Özcan, “Sayın Kılıçdaroğlu’na Adıyaman’da yapılmaya çalışılan provokasyon, parti binalarımıza çeşitli hücumları da boşa çıkaracak bir el birliği ve güç birliğine imza atmak isteğindeyiz daima birlikte” dedi.

Gelecek Partisi Siyaset İzleme Konseyi Lider Yardımcısı Gülnur Hayran, “Bu ülkeye barışı bayanlar getirecek inşallah, bayramda da dileğimiz bu olsun” dedi.

Depremin yarattığı yıkıma işaret eden Hayran, hükümetin zelzele sonrası siyasetlerini yetersiz kaldığını söyledi. Hayran, “Çoğulcu bir demokrasiye hepimizin gereksinimi var. Bu topraklarda çocukların geleceği için bu seçimleri almalıyız, çok seslilik olmalıdır. Acıda da sevinçte de ortaklaşmalıyız. Siyasi fikirlerimize hürmet duymalıyız” tabirlerini kullandı.

’15 MAYIS SABAHI BİR DEMOKRASİ SEYAHATİNİ AMAÇLIYORUZ’

CHP heyetinin ziyaretinde konuşan Özcan, bayramı “çifte bayram” yapmak istediklerini belirterek, “15 Mayıs sabahı bir demokrasi seyahatini amaçlıyoruz. Bu tekçi, inkârcı tek adam daima adam rejimi iktidarının yaptıklarını biliyoruz. Milyonlarca insan konutuna ekmek giremediğini biliyor. Ekmeğin ne kadar kıt kanaat girebildiğini biliyor. Lisanı kimliği inkâr edilenlerin neden horlandığını aşağılandığını biliyor. Bayanlara yapılanları ve her konuta bir reis atama projesini ve şiddeti tekrar dönüp bayanlara anlatmaya gereksinimimiz yok. Buradan nasıl çıkacağımızı anlatmaya gereksinimimiz var. Toplum bunu bekliyor. Bu seçim periyodunda elimizden geldiğince bu tek adam daima adamı göndermek ve parlamentoda çoğulcu yeni bir demokratik geleceği biçimlendirmenin yollarını açacağız” dedi. Özcan, Kılıçdaroğlu’na yönelik Adıyaman’daki akınları kınadıklarını vurguladı.

CHP PM Üyesi ve Ankara Milletvekili Murat Buyruk, Türkiye’nin meselelerinin olduğunu tabir ederken, şunları söyledi:

“Bu problemlerin birinci dereceden sorumlusu hatta kaynağı mevcut iktidar. Bu meseleleri çözmek için de 14 Mayıs seçimleri değerli bir fırsat. Umuyorum ki bu seçimleri Türkiye demokrasisine yakışır, kardeşlik ve huzur içinde, rastgele bir şiddet yaşanmadan demokrasimize katkı verecek formda tamamlarız ve sonuçta çoğulcu demokrasiyi daha güçlü inşa edebileceğimiz güçlendirilmiş parlamenter sistemi daima birlikte kuracağımız ve tüm yurttaşlarımızın kendisini birinci sınıf vatandaş hissettiği eşit vatandaşlık temelinde yeni bir anayasa ile birlikte ülkemizde huzuru, rahmeti, demokrasiyi getiririz. Demokrasinin olmazsa olmazlarının başında bağımsız yargı geliyor. Türkiye’deki anayasal kurumların bağımsızlaştırılması ve sahiden adalet dağıtması son derece değerli. Ülkemizin bu ağır problemlerin üstesinden gelebilmesinin yolu herkesin birbiriyle açıklıkla diyalog kurmasıdır. Biz CHP olarak bütün partilerle görüşebilmeyi pahalı buluyoruz. 84 milyon daima birlikteyiz ve bu problemleri birlikte aşacağız. Sarsıntıda yitirdiğimiz canlar için yüreğimiz yanıyor, buruk bir bayram kutluyoruz, onlar için de başka problemleri çözmek için birleşe birleşe kazanacağız. Düzgün bayramlar.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir