Her gün bir tane olgunlaşmamış muz yerseniz kansere yakalanma riskiniz yüzde 60 azalıyor…

İngiltere’nin Newcastle ve Leeds Üniversitesi’nden uzmanlar tarafından yürütülen araştırmanın, bilhassa tespit edilmesi güç, bedenin bağırsak üstü kısımlarında oluşan kanserleri azaltmada kıymetli bir rol oynayacağı bildirildi.
Tıp dergisi Cancer Prevention Research’te yayımlanan çalışma için iştirakçilere yıllar boyunca, olgunlaşmamış muz, yulaf, tahıllar, makarna, pirinç, bezelye ve fasulyede bulunan ve “dirençli nişastalar” olarak isimlendirilen nişasta çeşidi verildi.
Çeşitli kanserlere yakalanma riskini artıran kalıtsal bir bozukluk olan Lynch sendromuna sahip 1000 iştirakçi, ortalama 2 yıl boyunca dirençli nişasta dozu aldı. Araştırmanın bulgularına nazaran, nişasta bağırsak kanserine karşı tesirli olmazken bedenin başka bölgelerindeki kanserlerin görülme sıklığını yüzde 60 oranında azalttı.
Dirençli nişastaların bilhassa yemek borusu, mide, safra yolu, pankreas, on iki parmak bağırsağı üzere üst gastrointestinal bölgede görülen kanser cinsleri üzerinde tesirli olduğu saptandı. Nişastanın tesirinin hastalar almayı bıraktıktan 10 yıl sonra besbelli bir halde ortaya çıktığı belirtildi.
Newcastle Üniversitesi’nden Profesör John Mathers araştırmaya ait yaptığı açıklamada, “Dirençli nişastanın bir dizi kanser çeşidini yüzde 60’dan fazla oranda azalttığını bulduk. Bu tesir bağırsakların üst kısmında daha besbelliydi.” sözlerini kullandı.
Her gün bir yeşil muza muadil nişasta verildi
Mathers, deneklere verilen günlük dirençli nişasta ölçüsünün orta büyüklükteki olgunlaşmamış yeşil bir muzda bulunan nişasta ölçüsüne muadil olduğunu söyledi ve “Muzdaki nişasta, muz tam olgunlaşmadan ve yumuşamadan evvel bozulmaya karşı dirençlidir ve bağırsaklara ulaşır. Bir sefer ulaştığında da orada yaşayan bakterilerin çeşidini değiştirebilir.” açıklamasını yaptı.
Mathers bu nişasta cinsinin kansere karşı esirgeyici olmasında, bağırsakta bulunan ve DNA’ya ziyan vererek kansere yol açtığı bilinen safra asidi sayısını azaltmasının tesirli olduğunu düşündüklerini söyledi.
Leeds Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Profesör Bishop ile Mathers, bu bulguları doğrulamak için daha fazla çalışmaya muhtaçlık duyulduğunu belirtti.
Aynı çalışmanın bir modülü olarak yayımlanan daha evvelki araştırmalar, aspirinin karın bağırsak kanseri riskini yüzde 50 oranında azalttığını ortaya koymuştu.

Kaynak;euronews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir