İnsan Hakları Gözlemevi’nden Türkiye’ye mülteci suçlaması

Human Rights Watch (HRW – İnsan Hakları Gözlemevi), Türkiye’nin Şubat-Temmuz devrinde yüzlerce Suriyeli erkek ve çocuğu zorla hudut dışı ettiğini sav etti.

Bu sabah yayımlanan raporda, “Sınır dışı edilen Suriyeliler HRW’ye; meskenleri yahut iş yerlerindeyken tutuklandıklarını, zorla geri gönderme merkezlerine getirildiklerini, makûs şartlarda bekletildiklerini, şiddete maruz kaldıklarını ve nihayetinde kendillerine bir ‘gönüllü dönüş formu’ imzalatıldığını, peşinden hududun öte tarafına götürüldüklerini anlattı” denildi.

GERİ GÖNDERİLEN MÜLTECİLERLE GÖRÜŞMÜŞLER

Biri bayan, ikisi erkek çocuk toplam 47 bireyle yüz yüze yahut telefonla yapılan görüşmelere dayanılarak hazırlanan raporda, İnsan Hakları Gözlemevi Mülteci ve Göçmen Hakları Araştırmacısı Nadia Hardman, “Türk makamları, milletlerarası hukuku ihlal ederek yüzlerce Suriyeli mülteciyi Suriye’nin kuzeyine geri gönderdi. Türkiye, 3,6 milyon Suriyeli mülteciye süreksiz muhafaza sağlasa da şu anda Suriye’nin kuzeyini bir mülteci çöplüğü haline getirmeye çalışıyor üzere görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE’DEN İTİRAZ

Türkiye’de yabancı düşmanlığını arttığı belirtilen raporda, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanı Dr. Savaş Ünlü’nün “göç idaresinin memleketler arası hukuka uygun olarak yapıldığı ve ihllallere dair savların temelsiz olduğu” itirazına da yer verildi.

“TÜRKİYE GÖÇMENLER İÇİN İNANÇLI ÜLKE DEĞİL”

Bugün yayınlanan HRW raporunda, hukuksal teminat olmadığına dikkat çekilerek “Avrupa, Türkiye’yi sığınmacılar için inançlı olmayan ülke olarak tanımalıdır” daveti yapıldı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir