RTÜK Başkanı Şahin: Yalan haber 60 kat daha hızlı yayılıyor

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Güre Mahallesinde Memleketler arası Vuslat Platformunca, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin mesken sahipliğinde düzenlenen ‘Ufuktaki Yeni Türkiye: 2053’e Hakikat Türkiye’nin Stratejik Adımları’ başlıklı konferanslar dizisi devam ediyor. Bu kapsamda bir konferans veren RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Türkiye’de yapılan kanun, düzenlemeler, yapılan altyapı çalışmalarının tamamının Avrupa ülkelerinin, dünyanın gelişmiş ülkelerinin birçoğunun önünde olduğunu söyledi.

Bir yandan herkesin sesini ve kanısını paylaşma isteği ve eşitliği getiren toplumsal medya olgularının tıpkı vakitte dezenformasyon ve nefret söylemi üzere toplumları bölen olumsuz niyet ve hislere da kaynaklık ettiğini belirten Şahin, “Dünyada 2020 yılında yapılan bir araştırmada palavra haberin internet medyasında, toplumsal medyada sirkülasyon suratının olağan habere nazaran 6 kat daha fazla olduğu sonucu ortaya çıktı. Ben bu sayıya inanmıyorum, 60 kat daha fazla olduğuna inanıyorum. Nedenine dair şöyle bir tespitimiz var. Palavra haberi yayanlarda hudut yok. Palavra haberi yayanlar, habere meraklı olanların merakının tamamının içinde olduğu bir olguyla veriyor. Merak uyandıracak bütün her şeyi oraya koyabiliyor. Cinselliği, şiddeti, palavrası çok rahat koyuyor. Bunların içerisinde olduğu haberin okunma oranları doğal ki olağandan daha fazla oluyor” diye konuştu.

‘YALAN HABERE 100 KAT FAZLA BEĞENİ’

Yaşanan bir olaydan örnek vererek kelamlarını sürdüren Şahin, “Ordu’da bir sel felaketinde bir köprü yıkılmış, öteki köprü dimdik ayakta. Toplumsal medyada şöyle bir hashtag ‘Yere batsın sizin kalkınmanız, Cumhuriyet devrinde yapılan köprü dimdik ayakta, AKP devrinde yapılan köprü yıkıldı.’ ‘Bir karşıtlık var’ dedim. Zira yeni köprü ayakta üzere duruyor. Olayın doğrusuyla ilgili çabucak bir açıklama yapıldı. Lakin son sayıları örnek vereyim, palavra haberde 60 bin beğeni var, belediyenin açıklamasında 600. Yani etkileşim oranını görebiliyor musunuz? Artık belediye diyor ki ‘Yıkılmadı, burada. Siz yanlış biliyorsunuz’ ona kimse prestij etmiyor. Siz toplumsal medyada fikirlerinizi özgürce söylemek istiyorsanız, palavra habere başvurmadan, nefrete başvurmadan, nefret telaffuzlarını yaygınlaştırmadan, birine küfretmeden, birine hakaret etmeden fikirlerinizi söylüyorsanız dezenformasyon ve palavra haber kanunuyla hiçbir işiniz yok. Maalesef FETÖ’cüler ve PKK, bilhassa yurt dışı mihraklı FETÖ’cü ve PKK’lılar içerideki iş birlikçileriyle önemli manada Türkiye üzerinde toplumsal medya üzerinden önemli algı operasyonları yapmakta. Siz her ne kadar da gerçeği söylerseniz söyleyin, o halkı her vakit az evvel bahsettiğim örnekte olduğu üzere 6 kat diyorlar lakin maalesef 60 kat önüne geçmekte” dedi.

‘YARGI YETKİSİ ALTINA ALMANIN YANI SIRA VERGİ KONTROLÜ SAĞLANMAK İSTENDİ’

İnternet Yönetmeliği’nin maksadının dijital yayın hizmetlerinin internet ortamından sunum esnasında çocukların ve gençlerin fizikî ve zihinsel ve ahlaki gelişimine ziyan verebilecek medya içeriklerine ait gerekli önlemleri almak olduğunu anlatan RTÜK Başkanı Şahin, ‘seç, izle platformlarını’ lisanslayarak Türkiye Cumhuriyeti devletinin yargı yetkisi altına almanın yanı sıra tıpkı vakitte vergi kontrolünü sağlamak istediklerini belirtti. Şahin, “Radyo Televizyon Üst Konseyi’nin kamuoyu araştırmaları dairesi tarafından yapılan araştırmada, Türk izleyicilerin, 4 saat 33 dakika televizyon izlediği sonucu ortaya çıktı. Dünya ortalaması 2 saat 54 dakika. Medyanın tüketiminde televizyonda en çok izlenen program çeşitleri, haberler ve lokal diziler. Televizyonları ise en çok 45 yaş ve üzeri izliyor. Yani gençlerimiz diğer bir mecrada bir şeyler izliyor. Türkiye’de dijital medya tüketimi 3 saat 1 dakika. Türkiye’de internet kullanımı ortalaması 7 saat 45 dakika iken dünya ortalaması ise 6 saat 54 dakika. Toplumsal medya tüketimi ise yani bu internet kullanımı üzerinde toplumsal medya tüketimi ise Türkiye’de ortalama 3 saat 5 dakika. Dünyada 2 saat 27 dakika. Her şeyin önündeyiz, o denli görünüyor. Önde olmanın yararları kadar ziyanları da var” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir