Samsunlu vatandaşlara kötü haber… Suya zam

Tolga Birgücü

28 Mayıs seçimlerinin çabucak akabinde gerçekleşen Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Yönetimi (SASKİ) Genel Heyeti’nden, kentteki su tarifesine artırım kararı çıktı. Artırım kararının dikkati çektiği toplantıda, itirazlara karşılık veren AKP’li Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Ne yapacağımızı söyleyemezsiniz” diyerek reaksiyon gösterdi.

OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

Samsun 2. Yönetim Mahkemesi’nin verdiği ‘su artırımı iptali’ kararı, SASKİ’nin 2023 yılı 1. Olağan Genel Şurası’nda meclis gündemine alındı. Mahkeme kararı oybirliği ile kabul edilirken, tıpkı hususun farklı fıkrasında su tarifesine artırım teklifi ise oy çokluğu ile karara bağlandı.

11,30 TL’DEN 13,5 TL’YE YÜKSELDİ

Kabul edilen artırımlı tarifeye nazaran hanelerde kullanılan suyun metreküpü 11,30 TL’den 13,5 TL’ye yükseltildi.

“NE YAPACAĞIMIZI SÖYLEYEMEZSİNİZ”

Genel heyette bir konuşma yapan AKP’li Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, aldıkları karar ile mahkeme kararının fonksiyonsuz kaldığını tabir ederek, “Mahkemenin SASKİ Genel Kurulu yerine geçmesi değişik bir durum. CHP kümesi da diyor. Alınan meclis kararıyla mahkeme kararı etkisiz hale geliyor. Biz bu kararı mahkeme kararını etkisiz hale getirmek için almıyoruz. SASKİ’yi yönetmek, yönetim etmek, insanlarımıza kaliteli hizmet etmek için bu kararı alıyoruz. Bu aldığımız karar da yargıya sarfiyat iptal olursa tekrar gündemimize gelir. İdari yargılar temele giriyor. Temele giremezsiniz. Bariz bir İmar Kanunu kararını ihlal etmişsek, varsa bir tespitiniz bunu ortaya koyarsınız, yürütme durdurma kararı verirsiniz. Ne yapacağımızı söyleyemezsiniz. O vakit belediye yerine yargı geçiyor. Bu tüzel değil, yanlışsız değil. Türkiye bu husustan geçmişte çok çekti. Aldığımız yeni karar ile mahkeme kararı fonksiyonsuz hale geliyor. Doğal sonucu bu. Mahkeme bizim yetkimiz olan bir bahiste karar veriyor. Biz de mecliste yine bunu düzeltiyoruz. Mahkeme eksperleri bunları belirlerken kesin hesaplardan anlayan, suyla kanalizasyondan anlayan bireyleri getirse de hakimin önüne koysa, eksper ‘bu bütçe ile bu yatırımı Türkiye’de yapan öbür kurum yok’ dese lakin demiyorlar. O denli bilirkişiyi de atamıyorlar. Sorun bu” diye konuştu.

Öte yandan artırım kararı alınırken meclis üyelerinin cep telefonlarıyla ilgilenmesi dikkatlerden kaçmadı.

odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir