Yerli ve milli yapay zeka: “Turcoai” piyasaya sürüldü

Tamamen Türk teşebbüsçüler tarafından geliştirilen yapay zeka robotu ‘Turcoai’ piyasaya sunuldu.

Turcoai; Türk toplum yapısının duygusal algoritmalarını manaya yeteneği, Türkçe lisan kullanımı ve yazılı ve görsel içerik ile tecrübe sunma açısından kıymet taşıyor.

Yapılan açıklamaya nazaran yapay zeka robotu, günlük hayatta insanların hayatını teknoloji takviyesiyle kolaylaştıran bir yapay zeka robotu. Projenin temeli 2022 yılında ABD’de atıldı ve bugüne kadar geliştirilerek son halini aldı.

Başta şirketler ve işletmeler olmak üzere birçok alanda yardımcı asistan vazifesinde bulunan yapay zeka robotu; eğitim, sıhhat, hukuk, cümbüş, finans üzere birçok alanda hem şirketler hem de tüketicilere büyük kolaylıklar sağlıyor.

“TÜRKİYE’Yİ YAPAY ZEKADA ÜS HALİNE GETİRECEĞİZ”

Turcoai.com Kurucusu Muhammed Yıldız proje ile ilgili “2023 yılında İstanbul’da kurulan TurcoAI, aslında Amerika, Boston’da Türk teşebbüsçüler tarafından hayata geçirildi. Bu tecrübeli takım, dünya çapında tanınmış ve tanınan yapay zeka modeli olan GPT-4’ün getirdiği esinlenmeyle TurcoAI’ın altyapısını oluşturdu.

Bizler, yapay zeka teknolojisini insanların günlük hayatlarına nasıl entegre edebileceğimizi düşündük ve en sonunda günlük ömrün kimi zorluklarına odaklandık. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak, günlük isteklerini ve ihtiyaçlarını süratli ve tesirli bir halde karşılamak hedefiyle bu platformu oluşturduk.

Turcoai’nin misyonu, yapay zeka teknolojisini insanlık için genel bir halk hizmeti haline getirmekti. Bu model, geniş çaplı ferdileştirme ve özelleştirme yetenekleri sayesinde, milyonlarca insanın hayatını kolaylaştırmayı başarabilir.

Türkiye’de yapay zeka teknolojisinin lideri olmayı hedefleyen yapay zeka, 40 dan fazla lisanda içerik oluşturan ve tüketen milyonlarca şahsa hizmet etmeyi amaçlıyor. Uzun vadede ise, Türkiye ve etrafındaki bölgelerde yapay zeka teknolojisi alanında bir merkez haline getirmeyi ve bu alanda öncülük etmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Bir ülkenin teknolojik gelişimini ve kalkınmasını sağlamak için eğitim, yatırım, araştırma ve geliştirme, bilinçlendirme ve teknolojiye erişim üzere faktörlerin hayati değer taşıdığını tabir eden Yıldız, “Bunun yanında uygun kanun ve siyasetler, altyapı yatırımları, lokal ve milletlerarası işbirlikleri de teknoloji gelişiminin hızlandırılması için gereklidir.

Ayrıca ferdî seviyede teknolojiye olan merak ve ilginin artırılması, teknoloji ve bilim alanında daima öğrenme ve yenilikçi düşünme yeteneklerine sahip olunması gerekmektedir ” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir