Zelenski: İlk kez NATO yolunda Ukrayna için bir güvenlik temeli oluşturduk

Zelenski, toplumsal medya hesabından yaptığı imajlı açıklamada, NATO’nun Vilnius doruğunu kıymetlendirdi.

Ülkesi ve Ukrayna askerleri için yeterli sonuçlarla doruktan döndüklerini belirten Zelenski, “Bu çok kıymetli. Bağımsızlıktan bu yana birinci sefer NATO yolunda Ukrayna için bir güvenlik temeli oluşturduk. Bunlar, dünyanın önde gelen 7 demokrasisi tarafından teyit edilen somut güvenlik garantileridir.” sözünü kullandı.

Zelenski, Ukrayna’nın daha evvel hiç bu türlü bir güvenlik temelinin olmadığını vurgulayarak “Bu temel üzerine en güçlü ülkelerle ikili güvenlik mutabakatlarından oluşan yeni ve yasal olarak bağlayıcı bir mimari inşa edeceğiz.” diye konuştu.

“UKRAYNA NATO’DA YER ALACAK”

2 günlük tepede Ukrayna’nın NATO’da yer alıp almayacağına ait tüm kuşku ve belirsizlikleri ortadan kaldırdıklarına işaret eden Zelenski, “Ukrayna NATO’da yer alacak. Birinci defa yalnızca müttefikler değil, birebir vakitte İttifak’taki kıymetli bir çoğunluk da bunu şiddetle destekliyor. Daha evvel hiçbir NATO ülkesinden Ukrayna için ‘eşitler arasında eşitsiniz’ sözleri nitekim manalı gelmemişti. Artık herkes bunun bir gerçek olduğunu anlıyor. Eşitler ortasında eşit olmak. Zaferimizle ve NATO’ya katılmamızla bu gerçeği bir sefer daha teyit edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir